تابلو سرمه دوزی شده

انقلاب صنعتی نقش عمده ای در دگرگونی تولید و مصرف منسوجات در اروپای قرن نوزدهم ایفا کرد و اهمیت صنایع نساجی برای توسعه سیستم کارخانه را نمی توان نادیده گرفت که بسیاری از اختراعات عمده این دوره به طور مستقیم یا غیرمستقیم در تابلو سرمه دوزی شده کاربرد نیز داشتند.

نتیجه نهایی این بود که منسوجات ساده و طرح‌دار را می‌توان سریع‌تر و ارزان‌تر تولید کرد و پارچه‌های تولید انبوه برای لباس و اثاثیه را در اختیار بخش بزرگی از جامعه قرار داد و در حالی که مصرف کنندگان از تنوع بیشتری از کالاها با هزینه های کمتر سود می بردند، کارگران نساجی اغلب آسیب می دیدند.

تابلو سرمه دوزی شده

زیرا کارخانه ها بسیاری از بافندگان ماهر را با کارگران غیر ماهر با دستمزد کمتر جایگزین می کردند و فرانسه همچنان منبع اصلی لباس‌های لوکس و مبلمان ابریشم در قرن نوزدهم بود، همانطور که در قرن هجدهم چنین بود، در حالی که مهارت فنی انگلستان این کشور را قادر ساخت تا در تولید انبوه برای مصرف‌کنندگان در بازار متوسط برتری یابد.

پیشرفت های فنی اوایل قرن نوزدهم
در سال 1785 یک روحانی انگلیسی به نام ادموند کارترایت اولین ماشین بافندگی برقی را به ثبت رساند و چندین دهه طول کشید تا دستگاه‌های بافندگی برقی در تعداد زیادی مورد استفاده قرار گیرند، اما در دهه 1830 دو نفر می‌توانستند چهار دستگاه بافندگی را به طور همزمان کار کنند و اگرچه در ابتدا دستگاه‌های بافندگی قدرتی فقط می‌توانستند منسوجات ساده و بدون طرح را ببافند، در نهایت قدرت در تولید انواع پارچه‌ها اعمال شد.

چاپ غلتکی اولین بار در دهه 1780 در انگلستان توسعه یافت و در دهه اول قرن نوزدهم مورد استفاده عمومی قرار گرفت و چاپ غلتکی مبتنی بر فناوری چاپ مسی بود و از یک استوانه فلزی حکاکی شده گردان برای چاپ مداوم پارچه استفاده می کرد که ظرفیت تولید را بسیار افزایش می داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *