توت خشک

آزمایش‌های لایه نازک توت خشک اعلا در هوای توت کشت‌شده در استانبول ترکیه انجام شد. تأثیر محلول‌های پیش تیمار مانند محلول‌های اولئات اتیل، سیتریک و اسید اسکوربیک بر زمان خشک‌کردن نمونه‌های توت در دستگاه خشک‌کن هوای آزمایشی بررسی شد.

برای توت خشک با شوک حرارتی و اولئات اتیل، زمان خشک شدن نسبت به سایر پیش تیمارها و میوه های تیمار نشده کاهش یافت. شش مدل مختلف خشک کردن ریاضی لایه نازک با توجه به ضریب تعیین آنها برای تخمین منحنی های خشک کردن مقایسه شد.

مقادیر نفوذ رطوبت موثر از مدل انتشار فیک برآورد شد. این مقادیر در محدوده 2.231-6.909 × 10-10 m2/s بودند. با مقایسه مقادیر r2، SSE و RMSE شش مدل، به این نتیجه رسیدیم که مدل لگاریتمی ویژگی‌های خشک کردن را بهتر از معادلات دیگر نشان می‌دهد.

خشک کردن مواد غذایی مهمترین فرآیند برای حفظ محصولات کشاورزی است زیرا تأثیر زیادی بر کیفیت محصولات خشک دارد. بیشتر غلات، سبزیجات و میوه ها را می توان پس از خشک شدن نگهداری کرد. هدف اصلی در خشک کردن محصولات کشاورزی، کاهش رطوبت به سطحی است که امکان ذخیره سازی ایمن را برای مدت طولانی فراهم می کند.

میوه ها و سبزیجات اغلب با نور خورشید خشک می شوند. با این حال، مشکلات زیادی در توت سفید خشک  آفتاب وجود دارد مانند کندی فرآیند، قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی، نامشخص بودن آب و هوا، و نیاز به کار دستی با توجه به این مشکلات، روش های خشک کردن سریع تر، ایمن و قابل کنترل تر مورد نیاز است.

توت سفید با هوای گرم یک روش خشک کردن جایگزین است. با استفاده از خشک کن های هوای گرم، محصولی یکنواخت تر، بهداشتی تر و با رنگ های جذاب می تواند به سرعت تولید شود.

سرعت خشک شدن را می توان با حذف مقاومت سطحی میوه ها یا سبزیجات افزایش داد، به عنوان مثال. با پیش تیمارهای شیمیایی، مانند فرو بردن در محلول های اتیل اولئات، اسید اسکوربیک و اسید سیتریک، یا درمان با شوک حرارتی.

  • منابع:
  1. Drying kinetics of white mulberry
  • تبلیغات: 
  1. ساخت جارو با استفاده از ذرت
  2. ایده استفاده از لوازم نوشتاری
  3. هزینه های تهیه لوازم مدارس
  4. الیاف استفاده شده در روتختی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *