خاتم

خیاطی، منبت کاری، خاتم کاری روی چوب یکی از تکنیک های ایرانی کهن خاتم سازی است.

این یک نسخه از خیاطی است که در آن اشکال هنری با تزئین سطح اجناس چوبی با استفاده از قطعات ظریف چوب، استخوان و فلز مانند مس ساخته می‌شوند که نقش‌های هندسی پیچیده‌ای با برش دقیق دارند.

استادان خاتم با حفظ اصالت هنر خود، ابداعات بزرگی در هنر خاتم به وجود آورده اند.

خاتم

خیاطی، منبت کاری (خاتم) روی مس یکی از اصیل ترین صنایع دستی ایران است که امروزه به اقصی نقاط جهان صادر می شود.

ایران یکی از فروشندگان و صادرکنندگان خیمه شب بازی (کلامکاری) می باشد. به طور کلی، این هنر خاص شامل نقوش مثلثی است که از استخوان یا چوب ساخته شده است که هنرمند روی سطح چوب یا فلز حکاکی می کند.

هرچه ابعاد نقوش مثلثی کوچکتر باشد، محصول زیباتر رفتار خواهد کرد.

خاتم نسخه فارسی خیاطی است، اشکال هنری که با تزیین سطح اشیاء چوبی با قطعات ظریف چوب، استخوان و فلز با اشکال هندسی دقیق تراشیده شده ساخته شده است.

خاتم کاری هنر ساختن خاتم است. خاتم کاری بیش از 400 سال است که در برخی از نقاط ایران به ویژه اصفهان و شیراز صنعتی رایج بوده است.

مواد متداول مورد استفاده در ساخت اجناس منبت عبارتند از طلا، نقره، برنج، آلومینیوم و سیم تابیده.

طراحی منبت کاری فرآیندی بسیار پیچیده است.

در هر سانتيمتر مكعب خاتم كاري، تقريباً 250 قطعه فلز، استخوان، عاج و انواع چوب در كنار هم گذاشته شده، به صورت مرحله‌اي به هم چسبيده، صاف، روغن كاري و صيقل داده مي‌شود.

منبت در عصر صفویه با خلق آثار گرانبهای هنرمندان از اهمیت خاصی برخوردار شد. چوب های مورد استفاده شامل فوفل، گردو، سرو و کاج است.

این آثار شامل در و پنجره، قاب آینه، جعبه قرآن، جعبه منبت، خودکار و قلمدان، فانوس و ضریح است.

چوب و استخوان، مس و نقره، طلا و سنگ‌های قیمتی، ابریشم و پشم، مواد اولیه‌ای هستند که توسط صنعتگران و هنرمندان هنرمند کشور به صنایع دستی نفیس ایران تبدیل می‌شوند.

معجزه می کنند و احساسات و مفاهیم فرهنگی خود را در این صنایع دستی سنتی ایران می ریزند.

به همین دلیل است که صنایع دستی ایرانی و سایر آثار هنری در جهان قیمتی ندارند. با این رکورد همراه باشید تا درباره صنایع دستی ایران و هنرهای دست ساز ایران بیشتر بدانید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *